Bilimsel yöntem; gözlemler sonucunda varsayımlar kurma ve bu varsayımları deneysel yoldan sınama üzerine temellenmektedir. Bilimsel yöntem ve bilimsel düşünce; ancak yaşanarak öğrenilebilir ve bir yaşam biçimine dönüştürülebilir. Bu düşünceden yola çıkan MEF Eğitim Kurumları, gençlerimizi bilimsel çalışmalara yönlendirme ve bu alanda yüreklendirme konusunda sorumluluk almayı, eğitimdeki öncü misyonunun gereği olarak görmektedir.

 

Fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim Adamları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla MEF Eğitim Kurumlarının 1992’de birincisini gerçekleştirdiği Fizik, Kimya, Biyoloji dallarındaki “Araştırma Projeleri Yarışması”, liseli gençlerden büyük ilgi görmekte ve bu ilgi her geçen yıl artarak sürmektedir.

 

MEF Üniversitesi ve MEF Okulları tarafından bu yıl, 26.sı düzenlenecek olan “MEF Eğitim Kurumları Ulusal ve Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” genç beyinleri bilimsel yöntemlerle düşünmeye yönelten, tüm lise öğrencilerinin katılımına açık bir yarışmadır. Yarışmaya yapılan başvuruların her yıl bir önceki yıla göre büyük artış göstermesi ve katılımın yurt dışınada taşarak yaygınlaşması, bu yarışmanın öneminin gençlerimiz tarafından algılandığının bir kanıtıdır. Ayrıca, bu yarışma; çağımızda giderek ağırlık kazanan temel bilimlerin önemini vurgulaması bakımından da büyük önem taşımaktadır.

 

25 yılda Türkiye genelinde 20.148 öğrencinin başvurduğu 9.439 özgün projenin 1.731 tanesi sergilenmeye değer bulunmuştur.

 

Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görmektedir. Yarışma, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin projeleri ile daha da zenginleşecektir. Yarışmaya  bu yıla kadar yurtdışından, aralarında  Almanya, Amerika, Avusturya, Hollanda, Bulgaristan, Polonya, İspanya, Dubai, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Kanada, Afrika, Çin, Polonya, İspanya gibi ülkelerin bulunduğu bir çok ülke katılmıştır.